З фоднів музею. Михайло БАЗНИК: доля українського учителя між світовими війнами (1922-1935)

Ранні відомості про навчання Михайла Базника офіційного характеру висвітлені в копії «свідоцтва зрілості» від 1912 р., підготовленої, припускаємо, для документів при працевлаштуванні до початкової школи в с. Копичинці (Тернопілля) на початку 1921/1922 навчального року.

Візитка Михайла Базника
Візитка М.Базника, приблизно 1912 р.
Копія свідоцтва зрілості 1
Копія свідоцтва зрілості учня Заліщинської учительської семінарії у 1908–1912 рр. Підготовлена в Копичинцях 31 серпня 1921 р.

Копія свідоцтва зрілості

Мобілізований з початком Першої світової війни М. Базник проходив військову службу в австро-угорській армії, з 1919 р. він командир кулеметної сотні УГА, був учасником Чортківської офензиви, наступу на Київ у липні-серпні 1919 р., а на початку 1920 р. він воював проти більшовиків на Вінниччині. Згодом брав участь у польсько-радянській війні в складі підрозділів ЧУГА, після чого в червні 1920 р. М. Базник інтернований до табору військовополонених у Тухолі, де перебував до листопада 1921 р. В офіційних документах кінця 1920-х рр. згадка про службу армії, участь у визвольних змаганнях й інтернування зникає.

М. Базник на військовій підготовці
М. Базник на військовій підготовці. 1913. Літо. Поштова картка, надіслана побратимові Іванові Пилип’якові.
М. Базник - командир сотні скорострілів.
М. Базник (стоїть перший зліва) командир сотні скорострілів ІІ корпусу VII бригади УГА. 21 серпня 1919 р., Житомир. Копія фото, надісланого батькові Якові Базникові в село Целіїв.
фото М. Базника
Фото М. Базника. Квітень 1919 р. Станіслав, ЗУНР. Підпис: “на згадку М. Гайворонській, моїй кохані Марійчці на спомин”.
М. Базник - інтернований воїн УГА
М. Базник – в таборі військовополонених (інтернованих) УГА. Копія фото, на звороті підпис: “В полоні. Тухоля. 8 ХІ 1920”.

Педагогічну роботу в міжвоєнний період М. Базник розпочав у вересні 1921 р. директором і вчителем приватної української школи Українського педагогічного товариства в Копичинцях на Тернопільщині.

Управа приватної 4 кл. Укр нар школи Кружка УПТ в Копичинцях
Управи приватної IV кл. народної школи УПТ в Копичинцях. Фото, 24 травня 1923 р. Вчителі (сидять у центрі зліва на право) – Стефанія Савчак, о. Михайло Черняк, М. Базник, Євгенія Базник, Олекса Мушій.

У першій половині 1920-х рр., крім керівництва навчальним закладом, М. Базник брав активну участь у роботі осередку Українського педагогічного товариства в Копиченцях.

Активісти УПТ у Копичинцях. 1922 р. Фото.
Активісти УПТ у Копичинцях. 1922 р. Фото. М. Базник сидить у другому ряду зліва направо шостий, третя у цьому ряді – майбутня дружина Євгенія.

У Копичинцях в 1923 р. М. Базник одружується із Євгенією Моклович (1890–1963), родом з міста Коломиї, а в той час вчителькою народної школи.

Слухачки курсу крою і шиття у Копичинцях. 1925
Слухачки курсу крою і шиття у Копичинцях. Фото. 15 лютого 1925 р. (серед жінок у сидить у другому ряду 5 зліва Євгенія Базник)
Сторінки паспорту (dowód osobisty) Євгенії Базник
Фото сторінок паспорта (dowód osobisty) Євгенії Базник, виданого у червні 1923 р. в Копичинцях.
Членська картка «Товариства Взаємна Поміч Українського Учтельства» Є. Базник. 1925 р.
Членська картка учасниці «Товариства Взаємна Поміч Українського Учтельства» Є. Базник. 1925 р.

 

На посаді директора школи в Копичинцях М. Базник працював до серпня 1925 р., після чого його з дружиною перевели на роботу за межі Східної Галичини.

М.Базник. Копичинці, 1923 р.
М. Базник. Копичинці, 1923 р.

Військовий квиток М. Базника, виданий 1923 р.

 

Лікарське свідоцтво про допуск до роботи в шкільних закладах. Листопад 1922 р.
Лікарське свідоцтво про допуск до роботи в шкільних закладах. Листопад 1922 р.

Навчальний рік 1925/26 рр. М. Базник з дружиною розпочинав у початкові школі в селі Вронів повіту Слупськ Лодзького (тепер – Великопольського) воєводства Другої Речі Посполитої.

М. Базник на фоні стіни шкільного будинку. 1928. Поштівка. Вронув, Польща.
М. Базник на фоні стіни шкільного будинку. 3 червня 1928 р. Поштівка. Вронув, Польща.
Учительський збір школи гміни Шимановіце. Травень 1926 р.
Учительський збір школи гміни Шимановіце. Травень 1926 р.
Фото учнів і вчителів польської народної школи в с. Вронів. 1926 р.
Учні й вчителі народної державної школи в с. Вронів, пошта Шимановіце, повіт Слупськ у травні 1926 р. Фото. (М. і Є. Базники сидять у центрі)

Молодша дочка М. Базника Ярослава писала про цей період сімейної історії: «…скривджені польсько-шляхетською владою, відірвані від України, батько і мати любили своїх учнів, у приязні жили з їх батьками селянами – вони були не винні  у тому, що українці у польській державі, на своїй споконвічні земля зазнавали утисків і приниження. Так мої батьки ділили своє серце між українськими і польськими дітьми. Вони були гуманістами, вихованими на високих патріотичних ідеалах свого народу, за волю якого мій батько воював у лавах Української Галицької Армії».

У Вронові в подружжя народилися дві дочки – Люба (1928) та Ярослава (1931).

Фото М.Базника із дочками. 1934 р.
Фото М.Базника із дочками. 1934 р.
Сімейне фото Базників. 1939 р.
Сімейне фото Базників. 1939 р.

Поряд із практичною педагогічною роботою, Михайло Базник підготував низку наукових розробок із окремих проблем педагогіки. Так, у 1920-30-ті рр. в часописах “Учительське слово”, “Шлях навчання і виховання”, “Життя і знання”, “Добробут” опубліковано статті діяча. Водночас, автор підготував праці «Вибір звання. Практичний підручник для школи і дому», «Методи педольогічних дослідів. Підручник для народних вчителів і кандидатів учительського звання», низку літературних розвідок про творчість Лесі Українки, перекладів, рукописи яких зберігаються у фондах музею.

У 1935 р. Михайла Базника звільнили з роботи в школі. Разом з дочкам, вихованням яких опікувався самотужки, він перебрався до міста Косова, що на Станиславівщині. Євгенія до 1938 р. працювала у Вронові, а згодом її перевели на роботу в село Брустури неподалік Косова. В місті сім’я мешкала у власному домі на вул. Павлика 8, зведеному на початку 1930-х рр.

Інженерне планування будинку Базника в Косові. 1930.
Копія сторінки інженерного планування будинку Базника в Косові. 1930. Косів, (док 1)

Незабаром саме тут Базники зустрінуть радянську окупацію краю, що перекреслила багато планів подружжя та стали, як знаємо, трагічним періодом історії для українського народу.

Матеріал підготував
Богдан Савчук,
зберігач фонду музею